Adalet Bakanlığı personeline 26.5 TL giysi yardımı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adalet Bakanlığı’nın takımlı çalışanına 26.5 TL giysi yardımı yapmasını Meclis gündemine taşıdı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Bulut, ekonomik krize ve yüksek enflasyona bağlı olarak fiyatların fahiş bir biçimde yükselmesinin çalışanların maaşlarını her geçen gün erittiğine dikkat çekti.

26,5 TL YARDIM

Sağlık Bakanlığı’nın doktor ve işçilerin IBAN’ına 38 TL giysi muhtaçlığı yardımı yatırmasının akabinde Adalet Bakanlığı’nın da takımlı çalışanına 26.5 TL meblağında giysi yardımı ödemesi yaptığını kaydeden Bulut, şöyle devam etti:

Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği’nin 4. Hususunda “Giyecek yardımı kurum tarafından temin edilir ve birebir olarak verilir. Bu yardım karşılığında çek, kupon yahut gibisi kağıtlar verilemez ve nakdi bir ödemede bulunulamaz. Ayrıyeten, bu yardım için memura fatura karşılığı bir ödeme yapılamaz. Giysi eşyası standart vücut ölçülerine nazaran yaptırılır. Gerektiğinde vücut ölçüsüne nazaran kurumca diktirilir” denilmektedir. Lakin, yönetmeliğe karşıt olarak çalışana nakdi ödeme yapılmıştır.

PERSONEL HANGİ GİYSİYİ ALACAK?

CHP’li Bulut, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Personelinizin 26.5 TL ile hangi giysiyi alması beklenmektedir?

-Personele ödenen 26.5 TL hangi kriterlere nazaran belirlenmiştir?

ARAŞTIRMA YAPILDI MI?

-Giysi yardımı meblağı hesaba yatırılmadan rastgele bir piyasa araştırması yapılmış mıdır?

-Bu paranın yönetmeliğe ters olarak nakdi olarak yatırılmasının münasebeti nedir?

-Bakanlığınız toplam kaç işçiye, ne kadar giysi yardımı yapmıştır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir