CHP’li Beko’dan iktidara: Orman işçilerinin hakkı olan kadrolarını verin

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, alan çalışmaları kapsamında süreksiz orman emekçileri ile bir ortaya geldi. Beko, orman yangınlarıyla çaba eden mevsimlik emekçilerin kendisine, “Sayın milletvekilim bizler yeri geldiğinde canımızı hiçe sayarak çalışıyoruz. Fırtınalı yangın günlerinde tek bir ağacımızın koluna ziyan gelmesin diye kilometrelerce hortum çekiyor ve dumanlarda zehirlenme, mevt tehlikesiyle başbaşa kalıyoruz. Tüm arkadaşlarımızın sizden tek ricası seçimden evvel herkese bizim sesimizi duyurmanız olacaktır. Altı ay çalışmayla, altı ay boş gezmeyle ne evdekiler huzurlu olur ne de bizler. Zira yaz dönemi yani yangın dönemi bitince kışın iş bulunmuyor. Bulsak bile kimse almıyor. Özel dalda, ‘ben süreksiz çalıştırmıyorum’ diyor lakin kamuda bu tertip var. Bizlere de hakkımız olan takımların verilmesini talep ediyoruz. Bizim sesimiz olun” kelamlarıyla sıkıntılarını ilettiklerini lisana getirdi.

“12 AY DAİMİ EMEKÇİ OLARAK ÇALIŞMALILAR”

Orman personellerinin yangına birinci ve tesirli müdahale için büyük uğraş verdiğini ve bu uğurda yaralanıp, hayatlarını dahi kaybettiklerini hatırlatan CHP’li Beko, “Bunun yanı sıra ormanlık alanlarda çalışan çalışanlar ve aileleri eğitim, barınma, güvenlik, ulaşım, sıhhat, toplumsal güvenlik ve düşük yarar üzere bahislerde da önemli problemler yaşıyorlar. Orman teşkilatında daima devam eden bir iş olmasına karşın nedense değilmiş üzere davranılıyor. Meğer orman yangınları yılın 12 ayı devam etmektedir. O nedenle, ormanlarda mevsimlik değil, orman fidan dikimi dahil olmak üzere 12 aylık daimî emekçi olarak çalıştırılmalıdır. Şu an binlerce insan takımsız olarak çalışmaktadır. Öncelikle bu insanların takımı verilmeli ve ardından kuruma alınacak olan insanlarda takımlı olarak alınmalıdır. Aksi takdirde ormanları muhafaza bahtımız daha da zorlaşacaktır” dedi.

“ANAYASANIN EŞİTLİK PRENSİBİNE AYKIRI”

İşin örgütlenmesi ve çalışma bağlantılarından kaynaklı riskler göz önüne alındığında, dalda çalışma biçimlerinin ve toplumsal garanti haklarının bir bütün olarak, “Anayasaya uygun” bir çerçevede düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Beko, “Geçici orman emekçilerinin durumu hem Anayasa’daki eşitlik prensibine hem de “sosyal devlet” prensibine ters bir durum teşkil etmektedir” diye konuştu. Orman yangınları ile gayret eden yaklaşık 14 bin süreksiz emekçinin takım beklentisi içinde olduğunu belirten Kani Beko, yangınlarla gayret eden çalışanların takıma geçirilmesi ile çaba azmi, moral ve motivasyonlarının da yükseleceğini savundu.

BEKO’DAN İKTİDARA TAKIM ÇAĞRISI

2007 tarih ve 5620 Sayılı Kanun ile kamuda süreksiz iş konumlarında çalışanların daima emekçi takımlarına yahut kontratlı işçi statüsüne geçirilmelerine karşın orman işlerinde çalışan çalışanların kapsam dışında bırakılarak mevsimlik emekçi olarak çalıştırılmasının kabul edilemeyecek bir haksızlık olduğu tenkidinde bulunan CHP’li Beko, iktidara seslenerek, “Orman yangınları her gün artarken emekçi sayısının azalması, yangına müdahale eden takımların iş yükünü arttırıyor. Lakin yıllardır takım bekleyenler ise mevt riskine karşı karşıya. Ülkemizde birçok kamu kurum ve kuruluşlarında süreksiz personeller çalışmaktadır. Mevsimlik personel olarak isimlendirilen bu çalışanlar yılda en fazla 9 ay 29 gün çalıştırılmakta, takım almamaları için 269’uncu gün çıkışları verilmektedir. İktidar verdiği takım kelamını unuttu. Orman işçisinin sesini duyun artık. Süreksiz orman personeline üvey evlat muamelesi yapmayın. Ben buradan tekrar hatırlatmak istiyorum; verdiğiniz kelamın ardında durun ve bir an evvel bu insanların mağduriyetini gidermek için hepsine hakkı olan takımlarını verin” davetinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir