Covid-19 sonrası yeniden: Çin, turist ve seyahat vize işlemlerini başlatıyor

Çin Dışişleri Bakanlığının Konsolosluk İşleri Dairesinden yapılan açıklamada, büyükelçiliklerin, konsoloslukların ve gümrüklerdeki vize ofislerinin, Covid-19 salgınının başında askıya alınan vize süreçlerini bugünden itibaren yine başlatacağı belirtildi.

Turist vizeleri ve süreksiz geçiş vizeleri dahil her türlü vize için müracaat kabulleri ve onayların yine başlatılacağı söz edilen açıklamada, vize süreçlerinin askıya alındığı 28 Mart 2020’den evvel çıkarılan vizelerin de geçerliliğini koruyacağı kaydedildi.

Açıklamada, gümrüklerden süreksiz geçiş için verilen vizelerde seyahat münasebetinin yasallığına ilgili otoritelerin karar vereceği vurgulandı.

Ayrıca ülkenin güneyindeki Haynan Adası’na ve Hong Kong ve Makau özel İdari Bölgelerinden Guangdong eyaletine yapılacak küme seyahatlerinde vizesiz giriş imkanı sağlanacağı bildirildi.

Ne olmuştu?

Çin, Covid-19 salgınının başlamasının akabinde Mart 2020’de hudutlarını dış dünyaya kapatmış ve tüm vizeleri askıya almıştı.

Ülke, 8 Ocak 2023’te Covid-19’u “A kategorisi salgın hastalık” olarak ele almaya son vererek, Hudut Sıhhati ve Karantina Yasası uyarınca uygulanan önlem ve kısıtlamaları kaldırmış, hudutlarını yine açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir