Himalayalar buzullarının hızlı erimesi 2 milyar insanı etkileyecek

Katmandu merkezli Milletlerarası Entegre Dağ Geliştirme Merkezinin (ICIMOD) yayımladığı rapora nazaran, Hindukuş Himalaya Dağları’nın buzulları “benzeri görülmemiş oranlarda” eriyor.

Sera gazı emisyonlarının süratli formda azaltılmaması halinde 21’inci yüzyılda Himalaya buzulları, hacimlerini yüzde 80 oranında kaybedebilir.

Himalayalar’da gelecek yıllarda artması öngörülen ani sel, çığ ve buzul taşkınları ile buz kaybının hızlanması bekleniyor. Bu durumun ise dağların etrafında yaşayan 240 milyon kişinin yanı sıra Hindistan, Pakistan, Çin ve başka etraf ülkelerdeki 1 milyar 650 milyon insanı olumsuz etkileyeceği varsayım ediliyor.

Buzullar, yaklaşık 2 milyar insanın tatlı su kaynağı olan ırmakları besliyor.

BÖLGEDE İKLİM KRİZİNİN TESİRLERİ HİSSEDİLİYOR

Dağlık bölgelerde yaşayan nüfus, iklim değişikliğinden dünyanın başka yerlerinde yaşayanlara göre çok daha fazla etkileniyor.

İklim değişikliğinin tesirleri, bölgede görülmeye de başladı.

Yılın başında Hindistan’ın dağ kasabası Joshimath sular altında kalmaya başlamış ve köy sakinleri tahliye edilmişti.

BUZULLARDAKİ ERİMELER TASA YARATIYOR

Hindukuş Himalaya bölgesindeki buzullar, kar ve donmuş topraklardaki global ısınmanın tesiriyle meydana gelen değişiklikler “benzeri görülmemiş ve büyük ölçüde geri döndürülemez” düzeye erişti.

Uluslararası Kriyosfer İklim Teşebbüsü (ICCI) Yöneticisi Pam Pearson, Himalaya’nın etrafındaki bölgelerde eriyen buzulların tekrar donmasını sağlamanın çok güç olduğunu söyledi.

Dünya genelinde buzullarda ağır erimeler olduğuna işaret eden son araştırmalar, Everest Dağı’nın buzullarının yalnızca son 30 yılda 2 bin yıllık buzu kaybettiğini tespit etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir