Kuzey Kıbrıs sandık başında: ‘Seçmen sayısı 9 yılda yüzde 52 arttı’

Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci Dönem Milletvekili Seçimi için Kuzey Kıbrıs’ta oy verme süreci dün (27 Nisan) başladı. 140 binin üzerinde seçmen, Kıbrıs’ta oy kullanma hakkına sahip. Medyaya yansıyan haberler, seçimlere ağır bir ilgi olduğunu gösteriyor.

26 SANDIKTA OY KULLANMAK MÜMKÜN

Kuzey Kıbrıs’ta 140 bin 111 kayıtlı seçmen bulunuyor. Seçimler için sandıkların kurulduğu öbür ülkelerde olduğu üzere Kuzey Kıbrıs’ta da oy verme süreci Lefkoşa ve Mağusa’da 9 Mayıs’a kadar devam edecek. Güzelyurt’ta (Omorfu) ise 29, 30 Nisan ve 1 Mayıs tarihlerinde sandıklara gidilecek. Seçmenler, 16’sı Lefkoşa, 7’si Mağusa ve 3’ü Güzelyurt’ta olmak üzere toplam 26 sandıktan rastgele birinde oy kullanabilecek.

GÜZELYURT’TAKİ 3 GÜNLÜK OY VERME SÜRECİ YARIN BAŞLIYOR

Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) haberine nazaran, Lefkoşa’da Atatürk Spor Salonu, Gazimağusa’da ise Lala Mustafa Paşa Spor Sarayı’nda kurulan sandıklarda bugünden itibaren 9 Mayıs’a kadar 09.00-21.00 saatleri ortasında oy verme süreci yapılabilecek. Oy vermeye gelen seçmenler, polis tarafından güvenlik denetiminden geçirilerek salonlara alınıyor.

Üçüncü merkez olan Güzelyurt’ta ise oy verme süreci toplam 3 gün olmak üzere 29, 30 Nisan ve 1 Mayıs tarihlerinde yapılacak. Güzelyurt’ta Dr. Fazıl Küçük Spor Salonu’ndaki oy kullanma saatleri 09.00-18.00 ortasında olacak.

KİMLİK NUMARARI OLAN HERKES OY KULLANABİLİYOR

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu oy verme sürecinin başlaması üzerine açıklamada bulundu. Büyükelçi, oy kullanmak için Türkiye Cumhuriyeti resmi kurumlarının verdiği resmi kimlik evraklarının gerektiğini söyledi.

Eski nüfus cüzdanlarının kullanılmasının da mümkün olduğunu lisana getiren Feyzioğlu, “Yeter ki fotoğrafı olsun ve T.C. kimlik numarası üzerinde yazsın” dedi. Güzelyurt’ta taşınabilir konsolosluk hizmeti vereceklerini de kaydeden Büyükelçi, Lefkoşa ve Gazimağusa’da ise konsoloslukların oy verme süreci devam ettiği sürece açık olacağını söyleyerek eksik evrakı olan seçmenlerin evraklarını tamamlamalarının mümkün olduğuna vurgu yaptı.

ÇİFTE VATANDAŞLAR DA SANDIK BAŞINDA

Çifte vatandaşların da oy kullanabileceğine dikkat çeken Büyükelçi Metin Feyzioğlu, yurtdışı seçmen kütüğünde ismi yer alan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının rahatlıkla oyunu kullanacağını lisana getirdi. Feyzioğlu, “Seçim sürecine giriyoruz. Herkes için iyi olsun. Tüm planlamalarını Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından onaylı bir formda yaptık. Her şeyin kitabına ve kuralına uygun şekilde yürümesini siyasi parti temsilcileri, sandık konseyi liderleri ve üyeleriyle birlikte sağlayacağız” tabirlerini kullandı.

140 BİNİN ÜZERİNDE SEÇMEN: 9 YILDA YÜZDE 52 ARTIŞ

Feyzioğlu, son yıllarda Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının sayısında kayda paha bir artışın kelam konusu olduğu bilgisini de paylaşarak, “Seçmen sayımız bu sene 142 bine dayandı” açıklamasında bulundu.

Öte yandan, büyükelçinin açıklamasını mercek altına alan Yeni Sistem gazetesi, bugün yayımlanan bir haberde, Kuzey Kıbrıs’ta oy kullanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı sayısının 2014’ten bu yana yüzde 52 arttığına dikkat çekti.

Gazetenin haberinde 2014 ile 2018 yılları arasındaki dönemde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’a verilen oylarda yüzde 54,8’den yüzde 48,8’e bir gerileme yaşandığı da hatırlatıldı. Son seçimlerin birinci cinsini, Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş yüzde 7,84’lük oyla üçüncü sırada tamamlamıştı.

SEÇİMLERE AĞIR İLGİ

Kuzey Kıbrıs’tan ve toplumsal medyadan Gazete Duvar’ın ulaştığı kaynaklar, oy verme sürecine ağır ilgi gösterildiğini aktardı. Geçtiğimiz günlerde Lefkoşa’daki yetkili üniteler aracılığı ile yurt dışı seçmen kütüğüne kaydolan yurttaşlar sandık başına gideceklerini belirtti. Bu seçimin ‘çok kritik bir seçim’ olduğu görüşünü lisana getiren seçmenler, bu bağlamda, herkesi ‘sandık başında vatandaşlık misyonunu yerine getirmeye’ çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir