Oruçluyken öpmek orucu bozar mı? Diyanet’in Açıklaması… Sevgiliyi yanaktan, dudaktan öpmek orucu bozar mı, günah mı?

En değerli ibadetlerimiz ortasında yer alan oruç hakkında kimi hususlar merak edilmektedir. Orucu bozan ve bozmayan haller bu hususların başında yer almaktadır. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte orucu bozan durumlar daha fazla merak edilmektedir. Öpüşmenin orucu bozup, bozmadığı ise merak edilen durumların başında yer almaktadır.

Oruçluyken öpüşmek orucu bozar mı?

Gün içerisinde sevdiklerimize karşı sevgimizi gösterdiğimiz hareketlerden biri olan öpüşmeni orucu bozup bozmadığı ise merak konusu.

Ramazan ayında oruç tutarken orucu bozacak durumlar karşısında bireyler dikkatli olmalıdır. Bu kapsamda öpüşmek orucu bozar mı sorusunun karşılığı evettir. Şayet kişi oruçlu iken bilerek ve isteyerek bir kişi ile öpüşür ise orucu bozulur ve bunun sonucunda kefaret orucu tutması gerekir. İstenmeyen durumlarda bozulan oruçlarda kişi 1 günlük kaza orucu tutmak ile mükellef iken öpüşmek üzere isteğe bağlı bir durumda kefaret orucu tutmalıdır.

Eğer kişi oruçlu iken bilerek ve isteyerek bir kişi ile öpüşür ise orucu bozulur ve bunun sonucunda kefaret orucu tutması gerekir. İstenmeyen durumlarda bozulan oruçlarda kişi 1 günlük kaza orucu tutmak ile mükellef iken öpüşmek üzere isteğe bağlı bir durumda kefaret orucu tutmalıdır.

Dudaktan öpüşmenin şehvet içermesidir. Merğınânî, el-Hidâye, II, 256’da da belirtildiği üzere şayet eşler birbirini yanaktan öper ya da sarılır ise bu oruçlarını bozmaz. Fakat dudaktan öpüşme sırasında cinsel istek meydana gelebilir. Buna ek olarak boşalma da meydana geleceği için oruç bozulur. Bu durumda da bireyler kaza orucu değil kefaret orucu tutmalıdır.

Normal durumlarda bilhassa eşler ortasında yanaktan yanağa öpmek orucu bozan bir durum değildir. Birini yanaktan öpmek gün içerisinde gerçekleştirdiğimiz epeyce doğal bir durumdur. Bu yüzden orucu bozmadığı tarafında yorumlanır. Lakin yanaktan öpmek bireylerde şehvet uyandırmaya yol açıyorsa, oruçlu olduğu süreç içerisinde bu aksiyonu gerçekleştirmekten uzak durmaları gerekir. Aksi halde yanaktan öpmekle boşalma yaşayan bireylerin orucu bozulacaktır.

Yanaktan Öpmek Orucu Bozar Mı?

Oruç tutan bireylerin ramazan ayında öpme ile ilgili en çok sorduğu sorulardan biri de yanaktan öpmenin orucu bozup bozmayacağıdır. Olağan durumlarda bilhassa eşler ortasında yanaktan yanağa öpmek orucu bozan bir durum değildir. Birini yanaktan öpmek gün içerisinde gerçekleştirdiğimiz odlukça doğal bir durumdur. Bu yüzden orucu bozmadığı tarafında yorumlanır. Lakin yanaktan öpmek bireylerde şehvet uyandırmaya yol açıyorsa, oruçlu olduğu süreç içerisinde bu aksiyonu gerçekleştirmekten uzak durmaları gerekir. Aksi halde yanaktan öpmekle boşalma yaşayan bireylerin orucu bozulacaktır.

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu tarafından öpüşmenin orucu bozup bozmadığı ise şu biçimde tabir edilmektedir: “Eşlerin birbirlerini öpmeleri yahut sarılmalarıyla oruçları bozulmaz. Lakin bu durumda boşalma meydana gelirse oruç bozulur ve güne gün kaza gerekir (Merğınânî, el-Hidâye, II, 256)” Bu hususta de yer aldığı üzere şayet öpme sırasında bir şehvet ya da boşalma meydana gelirse oruç bozulur ve kaza orucu tutulması gerekir. Bu yüzden şahıslar ramazan ayında tuttukları orucu kazaya sokacak ya da sevabını azaltmaya yol açacak hareketlerden uzak durmaya ihtimam göstermelidir. Oruçluyken öpüşmek diyanet tarafından da uzak durulması gereken bir aksiyon olarak söz edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir