Osmanlı tarihi çalışmalarıyla tanınıyordu: Profesör Cornell H. Fleischer hayatını kaybetti

Chicago Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Merkezi Tarih Bölümü’nde çalışmalarını sürdüren Fleischer’in vefat haberi, üniversitenin internet sayfasından duyuruldu.

Açıklamada, “Yakın Doğu Lisanları ve Medeniyetleri ve Tarihi Kısımlarında Yasal Devri Osmanlı ve Çağdaş Türkiye Çalışmaları Profesörü Cornell Fleischer’in Chicago’daki meskeninde beklenmedik bir halde hayatını kaybettiğini derin bir hüzünle duyuruyoruz” denildi.

ArtDog’un haberine nazaran, Chicago Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Merkezi tarafından hazırlanan anma bildirisinde şu sözler yer aldı:

“Bureaucrat and Intellectual in the Ottoman Empire: The Historian Mustafa Âli (Osmanlı İmparatorluğu’nda Aydın ve Bürokrat Tarihçi Mustafa Âli) (1986), adlı kitabı büyük beğeni topladı ve büyük ölçüde arşiv kaynaklarına dikkatin hakim olduğu bir alana el yazması ve anlatı kaynaklarının hassas bir yorumunu getirerek alanda ihtilal yaratmasıyla prestij kazandı.

Bu kitabın yayınlanmasının akabinde Fleischer 1988’de MacArthur Bursu ile ödüllendirildi. Profesör, Osmanlı geçmişi araştırmalarına getirdiği kültürel bağlamın derinliğinin yanı sıra Osmanlıca, çağdaş Türkçe, Arapça ve Farsçaya harika hakimiyetiyle tanınıyordu. Yıllarca Osmanlı’nın üniversal imparatorluk tezleri, mezhepleştirme, erken çağdaş devirde imparatorlukta bürokratik bir sınıfın yükselişi ve Osmanlı rönesansı sıkıntısı üzere bahislere değindi. Alanındaki genç akademisyenlere yeterli bir mentor olan profesör, Osmanlı dünyası ve ötesine dair çalışan birkaç jenerasyon tarihçiyi özveri ve titizlikle yetiştirdi. Mirasının Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Türkiye’deki Osmanlı araştırmalarını kıymetli ölçüde etkilediği söylenebilir.”

İSTANBUL’DA YILLAR GEÇİRDİ

1950 yılında ABD’li bir diplomatın oğlu olarak doğan Cornell, gençliğinde ve yüksek lisans öğrencisi olarak dünyanın birçok yerinde yaşadı. Kahire, Bağdat ve İstanbul’da yıllar geçirdi. Kahire ve İstanbul’a ömür uzunluğu devam edecek bir sevgi duydu ve bu sevgi mesleği boyunca tüm çalışmalarına yansıdı. Brown Üniversitesi’nde bir yıl okuduktan sonra, Arapça eğitimi almak üzere ‘eleştirel dil’ lisans öğrencisi olarak Princeton’a transfer oldu ve 1982’de Princeton’ın Yakın Doğu Çalışmaları Bölümü’nden doktora derecesiyle mezun oldu. Ohio Eyalet Üniversitesi ve St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nde misyon yapan Fleisher, 1993’te Chicago Üniversitesi fakültesine katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir