Rusya’dan nükleer tehdit: Ciddi riskler ortaya çıkar

Lavrov, Rossiya-1 devlet kanalında “Moskova.Kremlin.Putin” programında, Karadeniz’de ABD’ye ilişkin MQ-9 İHA’nın düşmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

ABD’nin “özel askeri operasyon” için Rusya’nın Karadeniz’de uçuşa kısıtlanmış bölgeler ilan etmesini görmezden geldiğini belirten Lavrov, “Amerikan tarafı, çatışmacı yaklaşımlarını tırmandırmak için daima olarak bir cins provokasyon aramaya çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bu yaklaşımın makus olduğuna işaret eden Lavrov, ABD tarafının daima stratejik istikrarla ilgilenen sorumlu ülke olduklarını lisana getirdiğini, lakin Amerikalı yetkililerin aksiyonlarının kelamlarıyla uyuşmadığını söz etti.

Lavrov, “Küresel güvenlik için dünyanın en büyük iki nükleer gücü, iki büyük devletin çatışmasına neden olacak rastgele bir olay her vakit önemli riskler ortaya çıkarır” biçiminde konuştu.

Ne olmuştu?

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM), iki Rus Su-27 uçağının, Karadeniz’de ABD’ye ilişkin MQ-9 tipi İHA’yı taciz ettiğini, uçaklardan birinin çarptığı MQ-9’un milletlerarası sulara düştüğünü duyurmuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı ise ABD’ye ait MQ-9 İHA’nın Ukrayna’daki “özel askeri operasyon” nedeniyle memleketler arası standartlara uygun olarak tüm hava alanı kullanıcılarına bildirilen süreksiz durum alanını ihlal ettiğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir