Slovakya’da seçime müdahale suçlamalarını reddeden Stoltenberg’den itiraf: NATO müttefik ülkelerde farklı enformasyon kampanyaları yapar

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Slovakya’da eylülde yapılacak erken genel seçime müdahale ettikleri istikametindeki savları kabul etmedi.

Stoltenberg, Slovakya’nın başşehri Bratislava’da Slovakya Başbakanı Ludovit Odor ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında soruları yanıtladı.

Slovakya’daki ana muhalefet lideri Robert Fico’nun 30 Eylül’de düzenlenecek erken seçime NATO’nun enformasyon kampanyalarıyla müdahale etmeye çalıştığına yönelik suçlamalarını cevaplayan Stoltenberg, “NATO, farklı müttefik ülkelerde farklı enformasyon kampanyaları yapar. Bu olağan bir şeydir. Bunu çok uzun olmayan bir vakit evvel Slovakya dahil birçok ülkede birçok sefer yaptık.” dedi.

Stoltenberg, NATO’nun faaliyetleri ve duruşu hakkında halkı bilgilendirmek emeliyle şeffaf enformasyon faaliyetleri düzenlediklerini, bunu da ulusal makamlarla uyum için yürüttüklerini aktardı.

NATO’nun demokrasiyi, özgürlükleri ve açıklığı korumak için varlık gösterdiğini vurgulayan Stoltenberg, “Biz asla iç siyasi problemlere karışmayız. Biz her ülkenin kendi demokratik sürecini muhafazasına yardım etmek için varız.” diye konuştu.

Odor’dan muhalefet başkanına tepki

Slovakya’yı seçime kadar yönetim edecek teknokrat hükümetin başındaki Başbakan Odor da bu çeşit enformasyon faaliyetlerinin her ülkede yapıldığını, bunun sakıncalı ve bilinmeyen olmadığını, Avrupa Birliği’nin (AB) de misal faaliyetler yürüttüğünü söyledi.

Odor, “NATO’nun seçimlerimize müdahale etmek istediğini düşündürecek hiçbir sebep göremiyorum. Sonuçta bizde demokrasi var ve herkes kendi fikrini söyleyebilir.” ifadesini kullandı.

Muhalefet lideri Fico’yu kastederek konuşan Odor, “Birilerinin hem NATO destekçisi olduğunu söyleyip hem de NATO’ya karşı her şeyi yapması epey tuhaf.” dedi.

Robert Fico, NATO’nun halkla münasebetler kampanyasını eleştirerek buradaki emelin Rusya’ya karşı Ukrayna’yı destekleyen Slovakyalıların sayısını artırmak ve seçimlere müdahale etmek olduğunu savunmuştu.

Slovakya’da 2012-2018 devrinde başbakanlık yapan Fico, Ukrayna’ya takviyenin kesilmesini istiyor ve bilhassa güç alanında Rusya’ya yönelik yaptırımların sıkılaştırılmasına karşı çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir