Tarihi gurur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk futbol tarihine ışık tutan yüzlerce orjinal yapıtın birinci defa bir ortaya getirildiği standın açılışını yaptı.

KUPALAR, FORMALAR, FOTOĞRAFLAR KRONOLOJİK OLARAK SERGİLENİYOR

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde açılan stantta; tamamı özgün, birinci kere bir ortaya getirilen ve tarihe ışık tutan arşiv evrakları, kazanılmış kupalar, ekipler ismine yazılmış birinci marşlar, futbolcuların giydiği formalar, futbol ekiplerinin birinci tüzükleri, karşılaşmalar esnasında çekilmiş fotoğraflar ve daha birçok kıymet biçilmez nesne kronolojik formda sıralanıyor.

Türk Ulusal Futbol Takımı’nın tarihi muvaffakiyetlerini gösteren diplomalar ve farklı nesnelerle birçok futbol kulübüne ilişkin ulusal ve milletlerarası kupalar da stantta bulunuyor. Güney Kore ve Japonya’nın ortaklaşa düzenlediği 2002 Dünya Kupası’nda 3. olan A Ulusal Takım’ın kazandığı kupa ve ay-yıldızlıların 1923-2022 ortasında giydiği tüm formalar da standın en kıymetli nesneleri ortasında yer alıyor.

TFF İLE TOPLANTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılışın akabinde Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da kabulde hazır bulundu. Büyükekşi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, ay-yıldızlı futbolcuların imzaladığı formayı ikram etti.

ESERLER TEK TEK TOPLANDI

“Şut ve Gol: Türk Futbol Tarihi Sergisi”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Cumhuriyet’in 100. yılı aktiflikleri kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Stant Salonu’nda gerçekleşen açılışla birlikte birinci sefer Türk futbol tarihini gözler önüne seren bir stant düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, “Sergimiz, kulüple-rimizden, futbolcularımızdan yahut onların ailelerinden, arşivlerden toplanan yapıtların, nesnelerin, dokümanların bir ortaya getirilmesiyle ortaya çıktı” dedi.

‘36 YENİ STAT YAPTIK’

Spor yatırımlarıyla ilgili bilgi aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Evlatlarımız bizim üzere toz, toprak, çamur içinde debelenmek zorunda kalmasın diye mahallelere kadar uzanan bir altyapı seferberliği gerçekleştirdik. Ülkemizde spor tesisi sayısını 1575’ten 5 bin 290’a çıkardık. Her biri başka abide hüviyetindeki seyirci kapasiteleri 10 bin ile 70 bin ortasında değişen 36 stadyumla da futbolun görsel şölen vasfını tahkim ettik” dedi. Erdoğan her yaştan insanın spor yapabilmesi için yatırımlara devam ettiklerini de bildirdi.

‘TAKDİRLE TAKİP EDİYORUM’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonları statlarda tutkuyla bir ortaya getiren futbolda kardeşlik ve dostluğun ehemmiyetine vurgu yaptı. Bu mevzuda son devirdeki çalışmaları takip ettiğini aktaran Erdoğan, “Kulüplerimizin çeşitli platformlarda bir ortaya gelerek futbolun özünde zati var olan centilmenlik ruhunu kurumsallaştırma uğraşlarını takdirle takip ediyorum. Pek çoğunuzun muhtemelen birinci sefer göreceği yapıtların ve dokümanların zenginliği futboldaki mazinin derinliğine işaret ediyor” tabirlerini kullandı.

‘UNUTULMAYACAK HATIRALAR’

Serginin Türk futbol tarihine ışık tuttuğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kelamlarına şöyle devam etti: “Burada, ulusal kadromuzun dünya üçüncülüğünü, yurt dışında ülkemizi gururla temsil eden kulüplerimizin muvaffakiyetlerini gösteren gereçler var. Bir asırdır ay-yıldızlı formayı giyen, hafızamızda unutulmayacak anılar bırakan futbolcularımızla ilgili eşyalar, fotoğraflar var. Türk futbolu ismine ülkemizde ne varsa hepsi burada. Standımız futbol kardeşliktir temasıyla oluşturulmuştur.”

‘ÇAMUR, BATAK GÜNLERDİ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, futbolun kendisi için çok özel olduğunu lisana getirdi. Gençlik yıllarını hatırlatan Erdoğan, “Kağıttan futbol topları yaptığımız ve taşlardan 2 tane kale direği diker üzere direkler oluşturduğumuz yıllardı. Oralardan artık buraya geldik. Aklı ermeye başladığından beri futbolla hem alanda yer alarak hem de seyirci olarak ilgilenmiş bir kardeşinizim. Hele hele çamur, batak o alanlarda oynadığımız günleri unutmak mümkün mü? ‘Mazisi 60 yılı aşan bu futbol aşkımızdan geriye ne kaldı’ derseniz onu söyleyeyim; geriye kalan tek şey çalımlarla, asistlerle, şutlarla, olursa gollerle 90 artı uzatma. Bizim devrimizde o denli futbolcular vardı ki biz onları yalnızca yetenekleriyle ve golleriyle hatırlamakla kalmıyoruz, biz onları asıl dürüstlükleriyle, örnek bağlarıyla kısacası insanlıklarıyla rahmetle hürmetle hasretle yad ediyoruz” dedi.


‘LEFTER’İ, METİN OKTAY’I İZLERDİK’

“Dolmabahçe’ye fiyatsız açık tribün kartıyla girip Lefter üstadımızı seyrediyorduk. Lefter herkes tarafından, ‘Futbolun Ordinaryusu’ diye anlatılıyordu. Tek başına kadro olarak bilenen merhum Baba Hakkı, futbolcuların tamamının ağabeyi olarak görülüyordu. Yıllarca hiçbir maddi kar gözetmeden top koşturan Sarıyerli Dozer Cemil. Tutkuyla bağlı olduğu ekibin renklerine ömrünü vermişti. Efsane futbolcumuz Metin Oktay, yalnızca gözlerin bile yakalaması mümkün olmayan surattaki şutlarıyla ve bilhassa hava toplarına yükselişteki özellikleriyle farklı bir unvanı hak etmişti.”

BÜYÜKEKŞİ, DENİZLİ VE GÜNEŞ’LE BULUŞTU

Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi törende A Ulusal Takım’ın başında birçok muvaffakiyete imza atan teknik yöneticiler Mustafa Denizli ve Şenol Güneş’le bir ortaya geldi. Büyükekşi, Denizli ve Güneş’le çeşitli bahislerde fikir alışverişinde bulundu.

DEMİRÖREN KATILDI

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Stant Salonu’nda gerçekleşen açılışta, Demirören Holding Yönetim Kurulu Lideri Yıldırım Demirören de yer aldı. Türkiye Futbol Federasyonu’nda 2012-2019 yılları ortasında başkanlık misyonunda bulunan Yıldırım Demirören, sergiyi gezerken merasimde yer alan isimlerle sohbet etti.

ÖZEL EŞYALAR GETİRİLDİ

A Ulusal Takım’ın başında elde ettikleri başarılarla Türk futbol tarihine isimlerini yazdıran Mustafa Denizli, Fatih Terim ve Şenol Güneş’in şahsi eşyaları stantta görülebilecek. Futbol tarihinde iz bırakan hakemler, yabancı teknik yöneticiler ve futbolculara ilişkin eşyaların sergilendiği kısımda, kulüpler ismine basılmış pullar da bulunuyor. Bayan Ulusal Takımı’nın kupa ve madalyaları, Ampute Ulusal Takımı’nın kazandığı kupalar da eserler ortasında yer alıyor.

ATATÜRK’ÜN ANISI VAR

Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaretleri sırasında imzaladığı Fenerbahçe ve Karşıyaka kulüplerinin anı defterleri, Türk Futbol Tarihi Sergisi’nin en değerli yapıtları ortasında yer alıyor. Osmanlı Devlet Arşivleri’nden bulunabilen resmi evrakların yepyenileri de stantta bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir