Tayland’da muhafazakar partiden seçim öncesi ‘seks oyuncağı’ vaadi

Tayland’ın en eski partisi muhafazakar Demokrat Parti, seçim kampanyasında seks oyuncaklarını yasallaştırma vaadinde bulundu. Seçim anketlerinde geride kalan parti, 14 Mayıs’ta düzenlenecek genel seçimler öncesinde ‘vergi avantajlarına’ vurgu yaparak seks oyuncaklarına müsaade verileceğini duyurdu.

Euronews haber sitesinin aktardığına nazaran, hususa ait açıklama yapan Demokrat Parti idaresinden Ratchada Thanadirek, hükümetin seks oyuncakları ticaretine müsaade vermeyerek ithalata vergi koyma fırsatını kaçırdığını söyledi. Thanadirek, “Seks oyuncakları yararlı zira seks işçiliğinin, libido dengesizliği nedeniyle boşanmaların ve seksle ilgili hataların azalmasına yardımcı olabilir” açıklamasında bulundu.

‘EROTİK UYARICILAR, KAMU MALİYESİNİ DE UYARACAK’

Partinin açıklamasında ayrıyeten erotik uyarıcıların yasallaşmasının ithal edilen aygıtlardan alınacak vergiler sayesinde kamu maliyesini de ‘uyaracağı’ belirtildi. Mevcut durumda ithal edilen aygıtların kalitesi üzerinde rastgele bir denetim olmadığını kaydeden Thanadirek, kimilerinin kısa devre riski taşıdığını ve bunun da güvenlik meseleleri yarattığını söyledi. Thanadirek, birtakım çevrelerce ‘ahlak dışı’ olarak görülmelerine karşın seks oyuncaklarının ülkeye yurt dışından yasa dışı yollarla girmeye devam ettiğini aktardı.

VİBRATÖR VE SEKS OYUNCAKLARININ SATIŞI YASAL DEĞİL

Tayland’da vibratör ve öbür seks oyuncaklarının satışı yasal değil. Ülkenin kanunları, bu yasağa uymayanlar için 3 yıla kadar mahpus cezası ve bin 800 dolara kadar para cezası öngörüyor. Ancak bu eserler, ülkede ‘yasa dışı’ olarak satılmaya devam ediyor.

Ülkenin en eski partisi Demokrat Parti daha evvel dört başbakan çıkardı; fakat 2019 seçimlerinde başarısız oldular. 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler öncesi anketler Demokrat Parti’nin oy kaybetmeye devam ettiğine işaret ediyor.

Parti 2022’nin nisan ayında, 14 kadının eski lideri ve milletvekili Prinn Panitchpakdi hakkında resmi olarak şikayette bulunduğu bir ‘seks skandalıyla’ gündeme gelmişti. Panitchpakdi savları reddederken dava şimdi sonuçlanmadı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir