Yaşlı hastaya yapılanlar Türkiye’nin gündemine oturmuştu! 3’er yıl meslekten men edildiler

İstanbul’da özel bir hastanenin ağır bakımında yaşlı hastaya berbat muamelede bulunan sıhhat çalışanları 3’er yıl meslekten men edildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu sözler yer aldı: Olayda ismi geçen 7 sıhhat meslek mensubu hakkında isimli ve idari soruşturma başlatılmış olup; 7 bireyden dördünün tutuklu, üçünün ise isimli denetim kuralıyla tutuksuz olarak ceza yargılamaları devam etmektedir.

İdari soruşturma sürecinde Sıhhat Meslekleri Heyetine intikal eden evrak 19 Ekim 2022 tarihinde görüşülerek karara bağlanmış ve ilgililer 3’er yıl meslekten men edilmiştir. Tekrar mesleğe dönebilmeleri ise 18 aylık mesleksel ve etik eğitime tabi tutulmadan mümkün değildir. Bu kararın, geçerli mevzuat çerçevesinde Sağlık Meslekleri Kurulu tarafından verilmesi mümkün en ağır yaptırım olduğu bilinmelidir. Şuranın aldığı bu kararlar, yalnızca meslek icrası tarafıyla ilgili olup, isimli süreçten bağımsızdır. Mahkemedeki ceza yargılaması sonucunda, ilgililerin işledikleri hatalara karşılık cezaları alacaklarından kuşku yoktur.

Sağlık Bakanlığı soruşturmayı yürütürken, başta ağır bakım hizmetleri olmak üzere, kelam konusu hastanedeki tüm süreçleri inceleyip denetlemiştir. İncelemeler sonucunda sorumlu bulunan Mesul Müdür vazifesinden alınmıştır. Hastanenin 2 Kasım 2022 tarihi prestijiyle, İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürlüğümüz tarafından görevlendirilen bir Konseyin nezaretinde olmak kaidesiyle hizmet vermeye devam etmesine müsaade edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir