Yeni nesil ulaşım projesi hizmete girdi.. Sirkeci-Kazlıçeşme Hattı 15 gün ücretsiz

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Jenerasyon Ulaşım Projesi Açılış Töreni’nde konuştu.

Erdoğan, Kazlıçeşme-Sirkeci raylı sistemi ülkemizin en eski demir yollarından biri olduğunu belirterek, “İlk kısmı bundan 153 yıl evvel hizmete giren sınır bilhassa Bakırköy ve Yeşilköy’ün gelişmesine büyümesine değerli katkılar sağlamıştır. Yaklaşık 141 yıl boyunca İstanbul ulaşımının omurgalarından biri olan sınırımız Marmaray’ın açılışı ile birlikte hizmetini tamamlamıştır. Gebze-Halkalı banliyö çizgisi metroya dönüştürülerek hizmete devam ederken, Sirkeci ile Kazlıçeşme istasyonları ortasındaki 8,3 kilometre uzunluğundaki kesim atıl durumda kalmıştı” dedi.

“İSTANBUL’DA TAMAMLANAN RAYLI SİSTEM AĞLARI 340 KİLOMETREYE ÇIKTI”

“Bugün hedefimizi gerçekleştirmenin sevincini yaşıyoruz” diyen Erdoğan, “Projemiz kapsamında 7,3 kilometre yaya yolu, 7,3 kilometre bisiklet yolu, 122 bin 550 metre kare meydan ve rekrerasyon alanları, 6 bin metrekare kapalı toplumsal kültürel alan, 74 bin metrekare yeni yeşil alan ile 14 adet yaya geçidi ve 13 adet kara yolu geçidi yer alıyor. Yani kentimize raylı sistem sınırından öte sosyo kültürel, turizm, spor, gezinti, bisiklet ve öbür imkanların da olduğu son derece çağdaş ulaşım projesini inşallah kazandırmış olacağız. Bu sınırımızın da hizmete alınmasıyla birlikte İstanbul’da tamamlanan raylı sistem ağlarının toplam uzunluğu 340 kilometreye çıkmaktadır. Projemiz ile yalnızca demir yolu inşası yapmayıp ayrıyeten etrafta yaşayan insanların konforunu artıracak öteki düzenlemeleri de gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış konuşmasının sonunda Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Çizgisi’nin 15 gün fiyatsız olacağını açıkladı.

YAYA ODAKLI YENİ KUŞAK ULAŞIM PROJESİ

8,3 kilometrelik Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Çizgisi, 8 istasyondan oluşuyor. Tek taraflı sefer müddeti 20 dakika olarak planlanan çizginin etrafında 29 sanatsal yapı yer alıyor.

Sirkeci-Kazlıçeşme Yaya Odaklı Yeni Jenerasyon Ulaşım Projesi’nde, 7,3 kilometre yaya ve bisiklet yolu ile 6 bin metrekare kapalı toplumsal kültürel alan bulunuyor.

Meydan ve rekreasyon alanları 122 bin 550 metrekareden, yeşil alanları ise 74 bin metrekareden oluşan projede, 22 karayolu ve yaya alt geçitleri yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir