Anadolu Isuzu ve ILO cinsiyet eşitliği için iş birliği yaptı

İSTANBUL (İGFA) – Anadolu Isuzu, Birleşmiş Milletler Milletlerarası Çalışma Örgütü (ILO) ile “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi Modeli” üzerinde çalışmalar yapmak üzere protokol imzaladı. 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nde gerçekleşen imza merasimine Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan ve ILO Türkiye Ofisi Yöneticisi Yasser Ahmed Hassan ile birlikte Anadolu Isuzu’da farklı misyonlar üstlenen bayan çalışanlar ve davetliler katıldı.

Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan, imza merasiminde yaptığı konuşmada imzalanan iş birliği protokolü ile bayanların çalışma hayatındaki fırsat eşitliğini artırmaya ve cinsiyet eşitliğini teşvik etmeye yönelik çok daha somut adımlar atılmasının önünün açılacağını belirterek “ILO ile iş birliği içinde yürüteceğimiz bu projenin, bayan çalışanlarımızın meslek seyahatlerinde karşılaştıkları zorlukları azaltmada ve meslek fırsatlarını artırmada büyük bir fark yaratacağına inanıyorum. Bu iş birliği sayesinde, bayanlarımızın iş hayatındaki pozisyonlarını güçlendirilmesine katkıda bulunacak projeleri hayata geçireceğiz” dedi.

Arıkan, Anadolu Isuzu olarak daha adil, eşit ve kapsayıcı çalışma ortamı sunma amacına gerçek ilerlemekten gurur duyduklarını da belirterek şunları söyledi; “Kadınların toplumsal ve ekonomik hayatta eşit haklara sahip olması, yalnızca toplumsal adaletin bir gereği değil, tıpkı vakitte sürdürülebilir kalkınmanın da temel taşlarından biridir. Bugün burada, Anadolu Isuzu olarak, bayanların güçlenmesi ve cinsiyet eşitliğinin sağlanması yolunda attığımız adımları bir adım daha ileriye taşıyacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bayan ve erkek tüm çalışanlarımızla birlikte, cinsiyet eşitliği ve fırsat eşitliği hususlarında farkındalık yaratmaya ve bu tarafta adımlar atmaya devam edeceğimizin taahhüdünü veriyoruz.”

ILO Türkiye Ofisi Yöneticisi Yasser Ahmed Hassan da yaptığı konuşmada ILO ve Anadolu Isuzu ortasındaki protokolün 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nde imzalanıyor olmasının çok manalı olduğunu belirterek, ”Bu Protokol ile Türkiye’deki bayanların çalışma hayatlarının kalbine dokunmak üzere paydaşlık yapıyoruz. Anadolu Isuzu’ya, işyerinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin hayata geçirilmesi tarafında attığı bu değerli ve öncü adım için teşekkür ediyor ve kutluyorum” diye konuştu.

ANADOLU ISUZU BAYAN İŞGÜCÜNE KATKI SUNMAYA DEVAM EDİYOR

Anadolu Isuzu, Anadolu Grubu’nun kıymetleri doğrultusunda; fırsat eşitliği, kapsayıcılığı ve çeşitliliği içeren Anadolu Isuzu Mesleksel Gelişim Programı ile bugüne kadar 24 bayan kaynakçı, boyacı ve elektrikçiye mesleksel yeterlilik kazandırdı. Program kapsamında 11 bayan ise markanın üretim sınırlarında istihdam edildi. Bayanların otomotiv üretiminde iş gücüne iştirak oranının yalnızca yüzde 6,8 seviyesinde olmasından yola çıkan Anadolu Isuzu, bu proje ile gereksinim duyulan üretim alanlarında bayan istihdamına katkı sağlarken, tıpkı vakitte bayanların üretimin her etabında çalışabileceği gerçeğinin altını da çizdi. Anadolu Isuzu’nun projesi, Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından düzenlenen “Ortak Yarınlar” ödül tertibinde “Kadınlar için Fark Yaratanlar” kategorisinde mükafata layık görüldü.

Anadolu Isuzu ayrıyeten 15-25 yaş aralığındaki STEM (Fen Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alanlarında çalışan genç bayanları ve dal önderlerini dijital bir platform üzerinde bir ortaya getirmeyi amaçlayan Milyon Bayana Mentor Programı’nı, 20 çalışanın katkılarıyla destekledi. Bu programla da 17 bayan öğrenciye ulaşıldı ve mesleklerine ışık tutuldu.

Anadolu Isuzu, sürdürülebilirlik maksatları kapsamında, 2030 yılına kadar yeni işe alınan şahısların yüzde 30’unun bayanlardan oluşmasını sağlamayı ve bayan yönetici oranını yüzde 30’a çıkarmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir