İzmit’e yeni nesil yaşam alanı 

KOCAELİ (İGFA) – 100.Yıl Parkı Bıçkıdere Göleti Lansman programına Lider Hürriyet’in yanı sıra CHP İzmit İlçe Başkanı Gökhan Ercan, Kocaeli Ticaret Odası Lideri Necmi Bulut, Kocaeli Kahveciler Odası Başkanı Erdoğan Göçer, Kocaeli Pazarcılar Odası Lideri Ramazan Kumsar, Kocaeli Lokantacılar Odası Başkanı İlhan Haftacı, Genel İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, siyasi partilerin temsilcileri, STK temsilcileri, KODİER temsilcileri, İZGİAD temsilcileri, meclis üyesi adayları, muhtarlar ve çok sayıda esnaf ve işletmeci katıldı. Lider Hürriyet program kapsamında bölüm temsilcilerine alanı gezdirerek bilgiler verdi.

“BURASI GELDİĞİMİZDE VİZYONDAN VE ESTETİKTEN UZAKTI”

Burası bizim için yeni kuşak ömür alanlarından bir tanesi. Bu alanı vazifeye geldiğimizde ne yazık ki atıl bir alan olarak bulduk. Aslında mevkisi, göletin erafında mükemmel bir lokasyon lakin berbat kullanım, ne yazık ki rant odaklı bakış açısıyla birlikte burası ne yazık ki yandaşlara çıkar kapısı olarak görülmüş. Projesinde olmayan pekçok yapıyla birlikte burası bir ucubeye dönüşmüştü. Burayı birinci ziyaret ettiğimde bu kadar mükemmel bir alanın bu kadar makus kullanılması ve halka kapalı olarak kullanılması içler acısıydı. Burası 10 yıllığına tek şahsa kiralanmıştı. Vizyondan ve estetikten uzak bir haldeydi alan.

“KENTİN YANI BAŞINDA HARİKA BİR SEYİR ALANI”

Tüm imar kurallarına karşıt bir halde; statiği, güvenliği ve marka bedeli hiç düşünülmeden üzerine yeni yeni yapıların yapıldığı bir yerdi burası. Bu yüzden de altındaki toprak; kaçak yapıları kaldıramadığı için yavaş yavaş çöktü. Kar yağdığında üzerindeki kar yığınını bile kaldıramayacak duruma geldi ve birinci karda çatısı eksiksiz çöktü. Burası tek bir kişinin elinde heba olmamalı dedik. Kentin yanı başında bir yer burası. Mükemmel bir seyir alanı.

“İZMİT BELEDİYESİ OLARAK UHDEMİZE ALDIK”

Üzeri kaçak yapılarla doldurularak adeta eziyet edilen bu alanı en baştan yapma, hak ettiği kıymete kavuşturma ve kurtarma kararını aldık. Birileri o periyotta bize Gölkay üzerinden daima taşlar attı. ‘Gölkay yazgısına terk edildi, Gölkay çürüyor’, ‘Tesisi mahvettiniz, burası dünya çapında bir yerdi, yazık ettiniz” üzere birçok suçlamayla karşı karşıya kaldık fakat vazifeye geldiğimizde burası işletmedeydi. 2 seneye yakın işletmede kaldı. Esasen kullanmamız ve yenilememiz mümkün değildi. İhalesi bittiğinde tekrar ihaleye çıkmadık. Burayı İzmit Belediyesi olarak uhdemize aldık.

“ORTAK AKLI MÜMKÜN KILMAYA ÇALIŞTIK”

Burasının proje ayrıntılarını çalışırken gelecek vadeden sürdürülebilir bir anlayışla çalıştık. Hatta bir değil birden fazla proje çalıştık buraya. Farklı farklı modeller denedik. Bilhassa dal temsilcileriyle bir ortaya geldik. Ortak aklı mümkün kılmaya çalıştık. Ne yapabiliriz de bu alanı kentin en hoş noktası getirebilir diye daima akıl sorduk. Hatta İstanbul Büyükşehir Belediyesi BELTUR takımlarını bile buraya getirdik. Onların yatırımcı ve vizyoner ufuklarıyla bize de ufuk açabilirler fikriyle hareket ettik.

“BOX PARK BİÇİMİNDE TASARLANDI”

Burada aslında tek bir işletme olacak biçimde restoran çalışmıştık sonradan BELTUR yetkilileri bize çok hoş bir fikir verdi. Burayı ‘Bir box park, birçok sokak lezzetinin, birçok mağazanın ve markanın gelebileceği bir açık AVM’ye dönüştürebilirsiniz’ dediler. Mimarlarımız da çabucak yeni bir proje için kolları sıvadı. Şu anda gördüğünüz projenin ana fikri ortaya çıktı. Box park biçiminde çeşitli işletmelerin buranın cazibesine daha fazla ün katacak halde bir tasarım oluşturmak için çalışmaya başladı arkadaşlar.

“BURADA HOŞ İŞLETMELER OLSUN”

Tasarım oluşturması sonrasında geçtiğimiz sene bölüm temsilcileriyle buluşarak onların fikirlerini almıştık. Tekrar ortak aklı hakim kıldık. Sonunda da hoş bir proje ortaya çıktı. Çabucak çalışmaya başladık. Geçtiğimiz aylarda da projenin sonuna geldik. Gördüğünüz alan ana sınırlarıyla bitmiş bir alan lakin iç tefrişatları boş. Bilhassa bugün bölüm temsilcilerine bu alanı gösterelim istedik. Burada markalarına uygun dizaynlar, alanlar yaratabilirler. Su kayağının ihalesi bitecek yaza yanlışsız. Burası yenilenecek ve yenilendiğinde burası çok bedelli bir alan haline gelecek. Hoş işletmeler burada olsun istiyoruz.

“100’ÜNCÜ YILA ARMAĞAN OLSUN”

Buranın ismini değiştirdik. Gölkay bize rantı ve yandaşı anlatıyor. Gölkay halkın sahiplenmediği bir isim oldu. Burası baştan sona yenilediğimiz bir yeni kuşak hayat alanı. Burayı madem Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında bitirdik 100’üncü yıla armağan olsun. O vakit burasının ismi de “100. Yıl Parkı” olsun diye düşündük. Kentimizin doğal mirası bir ortada yaşasın dedik ve bu alana da “100. Yıl Parkı Bıçkıdere Göleti” dedik. İnsanlarımız oriinal isimleri çok severler. Yepyeniliği kaybetmemek gerekiyor.

“KENTSEL DONATILARLA DÜZENLEDİK”

Burası Yalnızca bir hayat alanı değil, tıpkı vakitte, İzmitli esnafımızın yeni yuvası olacak. Burada, 7’den 70’e herkese hitap edecek Box Kafelerimiz, restoranlarımız ve mağazalarımızla, İzmit’in can damarını oluşturacağız. Her bir dükkanın, bu parkın bir modülü olmasını ve İzmit’in ruhunu yansıtmasını istiyoruz. Vatandaşlarımızın kıyıyı gönüllerince kullanabilecekleri, geliştirilmiş kentsel donatılarla düzenledik.

“ZİYARETÇİLERİMİZ BEĞENİLEN VAKİT GEÇİRSİN”

Ağaçlı meydan, seyir terası, kıyı oturma çizgisi ve çocuk oyun alanlarıyla, hatta yeşil alanları da arttırdık burada. Çağın gerektirdiği biçimde değil, çağın ötesini de düşünerek; açık, yarı-açık ve kapalı alanlarıyla birlikte hafif çelik sistemler ile tasarladık. Yer katımızda, güya bir meydandaymışsınız hissi oluşturmak için; geniş ve açılabilir cephelerle, içeri-dışarının hudutlarını ortadan kaldırdık. Oturma alanları ve temalı teraslarımızla ziyaretçilerimizin güzel vakit geçirmesini istiyoruz.

“1 ALANI İZMİT BELEDİYESİ İŞLETECEK”

Değerli esnaflarımız için özel olarak tasarlanan bu yerlerde, mahallî lezzetlerimizi, el emeği eserlerimizi sergileyebileceğimiz alanlar oluşturduk. İzmit’in varlıklı kültürünü ve sanatını, bu yenilikçi ve sürdürülebilir ömür alanında göstereceğiz. Bu parkta 12 bağımsız kısım var. Bunlardan bir adedini İzmit Belediyesi olarak biz kendi şirketimiz SARBAŞ ile işleteceğiz. Gülümse Kafe markamızı kullanarak halkımıza burada hizmet edeceğiz. Öteki 11 işletmeyi ise kıymetli işletmecilerin işletmesini istiyoruz.

“MARKA PAHASINI YÜKSELTECEĞİZ”

Burası cıvıl cıvıl olsun ve hakikaten nitelikli bir hale gelsin istiyoruz. Markalar yerleştikçe etraf düzenlemesine devam edeceğiz. Burada 4 buçuk kilometrelik bir yürüme alanı var. Göl etrafını da büsbütün yeniledik. Işıklandırmalar, etraf düzenlemesi ve toplumsal medya kullanımına uygun alanlar yarattık. Yeniden göl etrafında bisikletle de gezinti yapılabilecek hizmetler sunmak istiyoruz. Su kayağını daha nitelikli hale getirmek istiyoruz. Bunları vakit içerisinde markası yüksek işler haline getireceğiz.

AQUAPARK MUŞTUSU

Buranın çabucak üst tarafında hoş bir alanımız var. Orada da aquapark projesi çalışıyoruz. Hoş bir aquaparkı bu bölgeye kazandırmak istiyoruz. Çok uygun bir alan. Bu bölge hakikaten hoş bir yeni jenerasyon ömür alanı. Lokal markalarımızı da burada güçlendirebilecek bir çalışma yapabiliriz. Burayı kentin hak ettiği vizyoner bir bakış açısıyla sürdürülebilir bir anlayışla yeni kuşak toplumsal hayat alanı haline getirelim. Burası gençlerin uğrak yeri olsun istiyoruz. Halkımızın gönül rahatlığıyla kullanabileceği bir alan olsun istiyoruz. Tüm işletmecilere, markalara bu yatırımı kaçırmayın diyoruz. Kentimizi hak ettiği pahaya kavuşturmaya çalışıyoruz.

“BU ALAN KENTİMİZE PAHA KATSIN”

Uzun yıllardır yapılmayan işleri yapmaya çalışıyoruz. Yanlış yapılan işleri düzeltmeye çalışıyoruz, eksik yapılanları tamamlamaya çalışıyoruz. Çok şükür adım adım her geçen gün daha güzeli için çalışıyoruz. Fikirleriyle bizi zenginleştiren tüm bölüm temsilcilerine teşekkür ediyorum. Bu hoş alan Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına armağan olsun, kentimizin marka kıymetine değer katsın, kentimizin kıymetli lokal markalarına da güç katsın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir